AMD, Beklenmeyen Net Gelir Raporlarını Yayınladı!

Mikroçip üreterek kişisel bilgisayarların performansını artırmak isteyen AMD, bu yılki net gelir raporlarını açıkladı. Şirket büyük bir kar oranıyla büyüse de bazı noktalardaki düşüşler yatırımcıları tedirgin etti!


AMD, kişisel bilgisayarların işlemcilerini üreten bir şirkettir. Şirket her geçen gün insanlara bilgisayarlarında kullanabilmeleri için yüksek teknolojili ürünler üreterek piyasaya sunuyor. Mikro işlemci ve farklı türdeki hizmetler için de çalışan şirket, sektörde oldukça fazla tercih edilmektedir.

Kendisini sevdirmesinin yanında farklı alanlara da yönelmek isteyen şirket, yeni net gelir raporlarını yayınlayarak yatırımcıları tedirgin etti. AMD büyük miktardaki %70’lik artıştan bu yana brüt kar oranı %2’lik bir düşüş yaşayarak sektördeki alanını korumaya çalışacağa benziyor.

GAAP’a Göre AMD Yükselişe Geçiyor!

Şirket özellikle performans ve hız açısından harika işlemciler üretirken yeni gelirlerinin büyümesi de farklı alanlara yönelebileceğini gösterdi. İşletme giderleri olarak yatırımların %151 oranında artması, 1 milyar dolardan 2.5 milyar dolara kadar yükseldiğini yansıttı. Bunun yanında en büyük noktalardan bir tanesi olan işletme gelirleri 300 milyon dolar düşmüş durumda. Hisse başı elde edilen kar ise %53 oranın da bir düşüş yaşayarak 0.58’den 0.27’ye kadar geriledi söylenmişti.


Söylenen verilere kıyasla GAAP yani ‘’Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri’’ tarafından yapılan açıklamaya göre aktarılan verilerin tam tersine bir yapı açıklandı. GAAP, AMD’nin bu ikinci çeyrekte yüksek – gelir kazandığını söyleyerek %70 oranında büyüdüğünü söyledi. Özellikle hisse başı elde edilen gelir bu kaynağa göre 0.63 dolardan 1.05 dolara, net kar ise 778 milyondan 1.7 milyon dolara kadar arttığı gözlemleniyor. GAAP tarafından yapılan açıklamaların dışındaki veriler büyük bir endişe yaratsa da AMD tarafından henüz net bir açıklama yapılmadı.


Haber Kaynağı